بلندترین برج جهان [ برج خلیفه]

خلیفه

برج خلیفه با ۸۲۸ متر ارتفاع و ۱۶۲ طبقه در شهر دبی ، بلندترین ساختمان جهان است.
کاربری این برج تلفیقی از تجاری و اداری و مسکونی می باشد.

برج خلیفه در سال ۲۰۱۰ ساخته و مورد بهر برداری قرار گرفته است.

مساحت سایت آن ۱۰۴،۲۱۰ متر مربع و کل بنای ساخته شده
۴۵۴،۲۴۹ متر مربع می باشد.

برج خلیفه ساختار و ساختمانی برای کاهش مصرف مواد و زباله ها در اختیار دارد که شامل سیستم تهویه آسمانی “می باشد که در آن هوای خنک و مرطوب کمتری در بالای ساختمان کشیده می شود. همچنین دارای یکی از بزرگترین سیستم های بازیابی میعانات در جهان است.

سازه آن ساخته شده از بتن مسلح و دارای هسته مرکزی و نمای ان روکش شیشه ای می باشد

شامل دفاتر اداری ، فروشگاه های تجاری ، واحدهای مسکونی و هتل جورجیو آرمانی است. کانسپت طراحی آن از حرف انگلیسی y الهام گرفته شده است.

رکورد هایی که برج خلیفه از حود بجا گذاشته است
بلندترین برج جهان
بلندترین سازه جهان بدون کمک کابل و یا وسیله دیگری سرپاست
بیشترین طبقات
بیشترین مساحت طبقات بین ساختمان‌های جهان
بزرگترین بالکن برای تماشای نمای بیرون برج
دارا بودن آسانسور با بیشترین مسافت طی شده
دارا بودن بلندترین آسانسور باربری جهان

معمار مشهور برج خلیفه آدریان اسمیت در ۱۹ اوت سال ۱۹۴۴ در شیکاگو ، ایلینویز متولد شد. وی در سال ۱۹۶۹ از دانشگاه ایلینویز شیکاگو فارغ التحصیل شد و در سال ۲۰۱۳ از دانشگاه A&M تگزاس موفق به دریافت مدرک دکترای افتخاری شد.


 در دهه ۱۹۶۰ اسمیت به عنوان یک معمار جوان کار خود را در یک شرکت SOM آغاز کرد. وی در حالی شروع به طراحی برج خلیفه کرد. شرکت SOM به دلیل تولید پروژه های شرکتی مشهور بود اما خلیفه یک استثناء بود زیرا اسمیت علاقه زیادی به ساختن ساختمانهای بلند داشته و طراحی خلیفه یک چالش متفاوت برای او بود.

سازندگان:
Agorex Pro-line, Campolonghi, Ceresit, Doka, Giacomini, Guardian Glass, Hansgrohe, Otis, Rondo, TERRACO, Hunter Douglas, Hunter Douglas Architectural

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دفتر معماری پلان پرزنت بر آن است که تجربیات 15 ساله مفید خود را جهت ارتقاع سطح کیفی معماری و ساختمان سازی مبتنی بر دانش و تجربه در اختیار همگان قرار دهد. از این رو وبسایت معماری پلان پرزنت در بخش های طراحی نما , بازسازی و مدیریت پیمان و پیمانکاری در حال ارائه خدمات است.

Scroll to Top
اسکرول به بالا