کتابهایی که معماران باید بخوانند

کتابهای معماری

نام کتاب: سیری در مبانی نظری معماری

نویسنده:

غلامحسین معماریان

خلاصه کتاب:

این کتاب تصویری از نگرش های مختلف که در چند دهه اخیر در معماری ایران و بخشی از جهان جریان داشته را ارائه می دهد. در هر بخش سعی شده است با معیار قرار دادن یک نگرش مصادیق آن معرفی گردند. کشور ما از معدود کشورهایی است که افکار وارداتی معماری به شدت در آن رواج می یابد.

به طوری که در دوره های زمانی کوتاه شاهد حضور یک جریان فکر معماری وارداتی هستیم.

در اینجا دانشجوی معماری دریک محیط پر از نظرات متنوع قرار می گیرد بدون آنکه از چاپ چوب و محتوای آنها دقیقاً اطلاعی داشته باشد.

این کار، حاصل سی سال کار تدریجی و آشنایی با چند محیط معماری در ایتالیا، ایران و انگلستان است.

هدف اصلی این نوشته، ارایه تصویری است درباره بخشی از آنچه در حیطه نظر، در معماری معاصر ایران روی داده است.

خلاصه کتاب سیری در مبانی نظری معماری غلامحسین معماریان

✔ بخش اول: نگرش اقلیمی

بخش نخست نگرش اقلیمی (بنا به مثابه آسایشگاه اقلیمی) اختصاص دارد. اقلیم به معنای امروزی آن، همان آب و هواست. یک اقلیم گرای مطلق بین که همه چیز معماری را در اقلیم می‌بیند با اصولی که از بخش دانش شناخت موضوع محیط انسانی انتخاب می‌نماید، در واقع عینکی را بر چشمان خود قرار می‌دهد که با آن بر اساس خواسته‌های دانش اقلیمی محیط مصنوع را می‌بیند.

✔ بخش دوم: به نگرش شکلی

فرم «ترکیب عناصری که مجموعه ای واحد را بوجود آورده‌اند، روش و سبکی که بین این عناصر هماهنگی برقرار کرده و به طور خلاصه عاملی که شخصیتی ممتاز به مجموعه واحد بخشیده» معنی شده است.

✔ بخش سوم: نگرش تاریخی _ تکاملی

بخش نگرش تاریخی _ تکاملی یکی از بخش های مهم این کتاب است. در این جا برای اولین بار در ایران به معرفی و تحلیل مدرسه موراتوری پرداخته شده است.

✔ بخش چهارم: نگرش فضاگرا (فضای معماری)

این بخش درباره موضوع مهم معماری معاصر؛ “فضا” می باشد. این موضوع به چنان درجه اهمیتی رسید که برخی از معماران، معماری را به معادل فهم فضا می دانند.

✔ بخش پنجم: نگرش فرهنگی و اجتماعی 

نگرش فرهنگی – اجتماعی و معنایی هم در نوع نگاه خود و هم در روش برخورد با موضوع معماری تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

✔ بخش ششم: نگرش معناگرا

این بخش آخرین بخش این کتاب است. « معماری چیزی نیست جز تجسم مادی، افکار، سنن و آدابِ افراد و سرزمین سازنده‏اش که در کنار عواملی مانند اقلیم به بار می نشیند و خودنمایی می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دفتر معماری پلان پرزنت بر آن است که تجربیات 15 ساله مفید خود را جهت ارتقاع سطح کیفی معماری و ساختمان سازی مبتنی بر دانش و تجربه در اختیار همگان قرار دهد. از این رو وبسایت معماری پلان پرزنت در بخش های طراحی نما , بازسازی و مدیریت پیمان و پیمانکاری در حال ارائه خدمات است.

Scroll to Top
اسکرول به بالا