طراحی نما ساختمان

اگر شما ادعای داشتن یک ساختمان عالی را دارید در نگاه اول باید طراحی نما زیبایی داشته باشید.

چرا که یک نمای ساختمان بیان کننده کیفیت ساخت و اجرای یک پروژه را در نگاه اول بیان میکند  و همین امر سبب تمایز ساختمان شما در یک منطقه خواهد شد. هر چه نمای بیرونی ساختمان شما مهندسی شده و زیباتر باشد در نتیجه بر قیمت و ارزش ملک شما افزوده خواهد شد .

بین سبک معماری طراحی نما و کاربری ساختمان رابطه مستقیم وجود دارد, چرا که نما بیان کننده هویت یک ساختمان است. در طراحی باید نکات مهمی مورد بررسی قرار بگیرند : از جمله موقعیت جغرافیایی, بافت اقلیمی منطقه , بودجه کارفما جهت ساخت و اجرای نمای طراحی شده و کسب مجوز و تاییدیه شهرداری  . بدین سبب کارشناسان دفتر معماری پلان پرزنت با توجه به تمامی این موارد بهترین کیفیت خدمات طراحی را در اختیار کارفرمایان محترم قرار میدهند.

در ادامه به بررسی انواع سبک های طراحی نما و شرایط هر یک میپردازیم.

 همین الان رایگان مشاوره بگیر

کیفیت برات مهمه یا قیمت ؟

یا هر دو ؟

کاشناسان ما آماده اند تا به همه ی سوالات شما جواب بدن

 

انواع سبک های طراحی نما :

سبک طراحی نما بیان کننده شناسنامه ساختمان است که با یک نگاه میتوان سبک هر ساختمانی را تشخیص داد. هر سبک معماری در اجرا از مشخصه های ویژه ای برخوردار است . از طراحی پلان که اولین قدم ساخت است باید سبک طراحی معماری شما مشخص باشد.  هرگاه شما سبک خاصی را مد نظر دارید تمامی موارد طراحی و اجرا باید در یک راستا باشند .به طور مثال در طراحی نمای کلاسیک و رومی معمولا از متریال سنگ استفاده میشود اما در طراحی نمای مدرن محدودیتی در این مورد نیست.

طراحی نما کلاسیک و یا رومی :

طراحی نما کلاسیک با قدمت طولانی و گسترده در طول تاریخ مورد توجه معماران بوده . دراین نوع طراحی به جزئیات توجه ویژه ای میشود و هنر اصلی ترین رکن در این طراحی است. در این سبک به طور معمول قرینه سازی با دقت بالایی انجام میشود.برای ساختمان های کلاسیک که دارای شکوه و تجملی چشم گیر هستند از ستون های بزرگ و سنگهای گران قیمت استفاده میشود. نمای کلاسیک عموما با متریال سنگ اجرا می شود , سنگ هایی مانند تراورتن، گرانیت و مرمر پر طرفدار ترین آنها هستند. قیمت تمام شده نمای کلاسیک به دلیل جزئیات و پر کار بودن بالاست. بالا بودن قیمت سنگ و دستمزد بالای نیروی متخصص باعث شده تا این مدل نما برای پیمانکاران هزینه بالایی داشته باشد. در صورت استفاده از سیمان به جای سنگ هزینه بسیار کمتر خواهد شد ، اما اجرای کار نمای کلاسیک با سیمان نیاز به کارگر ماهر و آموزش دیده دارد و قطعا در نهایت کیفیت سنگ را نمیتواند داشته باشد.

طراحی نمای کلاسیک
پروژه اجرایی تیم پلان پرزنت واقع در آرایاشهر
Gallery of Apartment no_135 _ BNS Studio - 1

طراحی نما مدرن :

در طراحی نمای مدرن از زوایا و خطوط عمودی و افقی به صورتی خاص استفاده می شود. نمای مدرن یکی از محبوب ترین نماهای ساختمانی برای ساختمان های مسکونی است. در طراحی نمای مدرن یک ساختمان باید اصول مختلفی را برای رسیدن به نتیجه مطلوب رعایت کرد. گاهی میتوان از ترکیب دو یا چند حجم نیز در طراحی نما استفاده کرد, این ایده خصوصا در رابطه با ساختمان هایی کاربرد دارد که دارای شکست و اختلاف در چند سطح می باشند. اختلاف رنگ و جنس متریال در طراحی احجام می تواند کنتراست مناسبی در نما به وجود بیاورد. طیف گسترده ای از مصالح در طراحی نمایِ مدرن استفاده میشود از جمله:  آجر . سنگ . شیشه .چوب . کامپوزیت. ترمووود. سرامیک . بتن . سیمان و ….

طراحی نما نئوکلاسیک:

حال که شما با طراحی نما کلاسیک و مدرن آشنا شدید وقت آن شده تا سبک طراحی خود را پیدا کنید . اما گاهی هیچکدام از این دو سبک مورد پسند شما نیست. در این زمان میتولنید به سراغ طراحی نما نئو کلاسک بروید. نئو به معنای جدید بوده و قسمت دوم آن نیز از سبک کلاسیک الهام گرفته شده است. به نوعی می توان گفت این سبک یک گرایش نوین به سبک کلاسیک و احیای آن در زندگی معاصر است. لازم به ذکر است که این نوع نما در مقایسه با کلاسیک بسیار ساده تر است. در واقع نمای نئوکلاسیک از سمبل ها و فرم های شاخص دوران کلاسیک بهره می برد اما تزیینات و جزییاتی که در این سبک وجود دارد را کمتر استفاده می کند.در این نوع سبک همچون کلاسیک بیشتر از مصالح سنگی استفاده میشود. دیگر ویژگی شاخص آن این است که المانها به صورت مجزا و مستقل هستند و با طرح ها و المان های دیگر ادغام نمی شوند.

طراحی نما نئو کلاسیک
نما مینیمال

طراحی نما مینیمال:

اگر شما طرفدارسبک های جدید هستید نمای مدرن گزینه خوبی برای انتخاب است , اما اگر همچنان بر سادگی اصرار دارید باید به سراغ  طراحی نما مینیمال که سبک امروزی و نوگرایانه در معماری محسوب می شود بروید. در این سبک فرم ها و جزییات غیر ضروری حذف شده و به کلی کنار می روند. این سبک اصول زیبایی شناختی را در اوج سادگی القا می کند. دیگر اصلی که در طراحی به سبک مینیمالیسم مورد توجه قرار دارد، استفاده از متریال های محدود است. معمولا در طراحی یک ساختمان مینیمال تنها از یک یا دو متریال استفاده می شود, همچنین عموما از یک طیف رنگی (معمولا رنگ سفید)  و رنگهای خنثی در ساختمان استفاده میشود .

طراحی نما ایرانی اسلامی :

طراحی نما ایرانی از زمان اسلام تا کنون شامل طیف وسیعی از شیوه های مذهبی و همچنین سکولار بوده است . از این رو در طراحی و ایجاد سازه ها , فرهنگ و تمدن اسلامی بسیار تاثیرگذار بوده است . معماری اسلامی دارای انواع گوناگونی است که عبارتند از: مدرسه، مسجد، قلعه، کاخ، ساختمان های شهری، آرامگاه.

 به طور کلی حیاط های بزرگ، مناره ها، گنبدهای بزرگ به همراه سالن نمازخانه اصلی با همدیگر ترکیب شده اند که می تواند مشخصه ی یک اثر نمای ساختمان ایرانی اسلامی باشد. نمای معماری اسلامی به مقررات و همچنین اصول اسلامی اشاره دارد که از خصوصیات بارز این معماری محسوب می شود.

  یکی از مهمترین ویژگی های معماری اسلامی را می توان به پایبند بودن به اصول و ضوابط اسلامی متذکر شد . از عناصر تزئینی مانند اشکال هندسی، نقش و نگارهای اسلیمی و همچنین خوشنویسی در این سبک از معماری استفاده شده است. بهتر است بدانید که از تصاویر جانوری و به ویژه انسانی در معماری فوق استفاده نمی گردد.

طراحی نما ایرانی اسلامی

 همین الان رایگان مشاوره بگیر

کیفیت برات مهمه یا قیمت ؟

یا هر دو ؟

کاشناسان ما آماده اند تا به همه ی سوالات شما جواب بدن

دفتر معماری پلان پرزنت بر آن است که تجربیات 15 ساله مفید خود را جهت ارتقاع سطح کیفی معماری و ساختمان سازی مبتنی بر دانش و تجربه در اختیار همگان قرار دهد. از این رو وبسایت معماری پلان پرزنت در بخش های طراحی نما , بازسازی و مدیریت پیمان و پیمانکاری در حال ارائه خدمات است.

Scroll to Top
اسکرول به بالا